Rejillas: ¿por qué están realmente en España y cuál es su historia?

Rejillas: ¿por qué están realmente en España y cuál es su historia?
15 abr 2021

Probablemente muchos de vosotros os estaréis preguntando por qué hay REJILLAS en muchos lugares de España. En las iglesias antiguas, casas de vecindad y bloques de apartamentos se encuentran diferentes tipos de rejas en las ventanas y, a menudo, en las puertas. A menudo escuchamos que esto resultará en un descuento en el seguro o en un descuento en la instalación de alarma. Los bares no tienen nada que ver con la seguridad y no son un indicador de alta criminalidad.

¡Nada más lejos de la verdad!

Otóż, prawdziwa historia sięga aż do roku 711 i do kultury arabskiej.

W latach 711-1248 teren naszego regionu opanowany był przez Maurów, którzy przez Giblartar zaatakowali Półwysep Iberyjski. Podbój Hiszpanii był częścią większej ekspansji, znanej z histografii jako podboje arabskie.

W tamtych czasach na naszych ziemiach budowano wg tradycji i kultury przyniesionej z północnej Afryki, która rozciągnęła się daleko w przyszłość. Dopiero współcześni deweloperzy widząc, jak zmienia się zapotrzebowanie na rynku i że coraz większa część ich oferty jest skierowana do obywateli z całego świata, przestali uwzględniać kraty w swoich projektach.

Dlaczego kraty w kulturze Maurów były tak istotne?

Religia Islamu nie pozwala na budowanie w górę, to graniczy z bluźnierstwem jeśli chcemy zbliżyć się do nieba. Przeczy to Dziełu Stworzenia. Dlatego w krajach arabskich, gdzie religia odgrywa wiodącą rolę, buduje się przede wszystkim konstrukcje jednopoziomowe. Frontalna ściana domu jest zatem nie tylko elementem architektury, ale jednocześnie herbem rodu, który zamieszkuje daną nieruchomość.

Mówiło się wówczas, że wielkość i rodzaj zdobienia krat był uzależniony od stopnia zamożności danej osoby. Im większa, potężniejsza i bardziej ozdobna tym bogatszy i wpływowy jest właściciel domu.

Trzeba przyznać, że niektóre kraty są prawdziwymi dziełami sztuki i nadają wyjątkowy charakter tym miejscom.

Share


Propiedades

WhatsApp