Zdrowe życie – Dieta Śródziemnomorska

Zdrowe życie – Dieta Śródziemnomorska
15 wrz 2022

Kuchnia hiszpańska to jedna z najzdrowszych na świecie i powszechnie uważana za smaczną.

Chętnie sięgają po nią osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy, a także zmienić swój sposób odżywiania na zdrowszy. Dania śródziemnomorskie są komponowane w taki sposób, że dostarczają nam wielu cennych składników odżywczych.

Wspólnym mianownikiem dla różnych odmian diety śródziemnomorskiej jest fakt, że mieszkańcy krajów basenu Morza Śródziemnego słyną z gościnności i zamiłowania do gotowania.

Nie bez przyczyny wielu najsławiniejszych szefów kuchni pochodzi właśnie z Hiszpanii.

Podstawę tej diety stanowią ryby, owoce morza, które są bogatym źródłem białka i mają zaledwie 2% tłuszczu, świeże warzywa, owoce.

Ponadto królują tu aromatyczne zioła oraz oliwa z oliwek. Mimo, że w wielu krajach potrawy śródziemnomorskie mają różne oblicze, łączy je niska kaloryczność, korzystny wpływ na układ krążenia, a przede wszystkim lekkość.

Hiszpańskie sery są niskokaloryczne, co sprawia, że nawet spożywanie ich w dużych ilościach nie przyczynia się do przybierania na wadze.

Umiarkowane spożycie czerwonego wina chroni przed rozwojem niektórych chorób cywilizacyjnych.

Kuchnia śródziemnomorska i z drugiej strony niezwykły klimat powodują, że coraz więcej osób z całego świata staje się posiadaczami nieruchomości w Hiszpanii.

Tradycyjne dania gastronomii hiszpańskiej to:

  • Tortilla– to omlet z ziemniaków i jajek smażony na oliwie. Tortilla występuje w wielu różnych odmianach, często z dodatkami takimi jak cebula, grzyby lub fasola. Tortilla może stanowić zarówno podstawę głównego dania, jak i pełnić funkcję tapas, czyli przekąski.
  • Gazpacho– rodzaj chłodnika z ogórków, cebuli, papryki, pomidorów, octu winnego, i oliwy, podawany z grzankami. Gazpacho to według Hiszpanów idealna propozycja na upalne dni – szczególnie u nas w Torrevieja- danie zarówno pożywne, jak i orzeźwiające. Czasami gazpacho przygotowuje się też z dodatkiem owoców morza.
  • Patatas bravas– ziemniaki pokrojone w kostkę i smażone na głębokim oleju, danie podawane jest z pikantnym sosem.
  • Paella– danie po raz pierwszy stworzono w połowie XIX wieku. W skład potrawy wchodzi mięso z kurczaka i z królika oraz ryż i przyprawy. Paelle przyprawia się obowiązkowo szafranem, który nadaje potrawie nie tylko właściwy smak, ale też odpowiedni kolor. Całość podawana jest na patelni. Niektóre wersje paelli przygotowuje się z owocami morza lub rybami, szczególnie w regionie Walencji.
  • Jamon serrano– surowa, podsuszana szynka z udźca wieprzowego lub łopatki. Uważa się, że szynka serrano jest delikatniejsza nawet od szynki parmeńskiej.
  • Sangria – pyszne wino z dodatkiem pokrojonych owoców i lodu.

A którą z powyższych Ty jadłeś ostatnio?

Jeżeli chciałbyś ich skosztować to nie czekaj i przyjedź na słoneczne wybrzeże Costa Blanca.

zdrowe życie dieta śródziemnomosrka

Share


Oferty

WhatsApp